Katalonia Północna - Od Pirenejów po wybrzeże

TERMIN:
29 kwietnia 2018 - 6 maja 2018
16 - 23 września 2018
ILOŚĆ: 8 Dni
CENA: 2490 PLN + bilet lotniczy (od 99 PLN do 699 PLN)

Katalonia – wspólnota autonomiczna Hiszpanii, pełna lokalnego folkloru, prąca do pełnej niezależności, umiejscowiona w przepięknej scenerii natury, ciągnąca się od podnóży Pirenejów do dzikiego wybrzeża Costa Brava obfitującego w cały wachlarz przepięknych kamienistych, jak i piaszczystych plaż, bezludnych zatok i strzelistych klifów. W regionie znajduje się kilka małych miasteczek (m. in. Besalu, Santa Pau) będących prawdziwymi perłami średniowiecznej architektury, wspaniale zachowanej do dzisiaj. Do tego dodać należy skromne kościółki oraz monumentalne klasztory i monastyry ukryte głęboko w górach. Kiedyś małe rybackie wioski, charakteryzujące się kilkoma pobielonymi domami, teraz rozrosły się do popularnych kurortów, ale na szczęście zachowały niepowtarzalny klimat i nieśpieszny spacer wąskimi uliczkami tych miasteczek pozostaje w pamięci na długo.

• Wyjazd dla osób aktywnych, lubiących wędrówki z plecakiem po rzadziej odwiedzanych szlakach trekkingowych Katalonii oraz biwakowanie w namiotach.
• Cap de Creus – eksploracja niezurbanizowanego półwyspu obfitującego w kameralne kamieniste plaże ukryte pośród zatok oraz dziką przyrodę.
• Garrotxa – park naturalny pełen wygasłych kraterów wulkanicznych.
• Wybrzeże – białe, klimatyczne miasteczka takie jak Port de la Selva i Cadaques, majestatyczne klify i przepiękne zatoki.
• Średniowieczne miasteczka gdzie ma się wrażenie, że czas stanął w miejscu.
• Girona – stolica prowincji, miasto wielu mostów i kolorowych domów przy rzece Onyar wraz z klimatyczną gotycką starówką.
• Kuchnia katalońska – opierająca się głownie na śródziemnomorskich składnikach takich jak świeże warzywa, oliwa z oliwek, świeże zioła, ser, wieprzowina, ryby oraz owoce morza. Najpopularniejsze regionalne specjały to Faves a la Catalana (warzywa gotowane w glinianym garnku wraz z szynką, czarną kiełbasą, boczkiem i borowikami), Escalivada (bakłażan i papryka), Kiełbasy wieprzowe (Fuet, Botifarra) oraz bardzo lubiane desery: Crema Catalana, Mel I Mato, Panellets.
dsc08425_2jpg

Program

Dzień 1

Przelot z Poznania do Girony i nocleg

Dzień 2 Wąskimi uliczkami średniowiecznych miasteczek          

Krótki spacer po starówce Girony i przejazd do urzekającego Besalu, które zastygło w klimacie minionych epok. Wąsko zabudowane uliczki, rynek oraz krzywy most na rzece Fluvia podkreślają charakter tego średniowiecznego miasteczka. Następnie pojedziemy do Castellfollit de la Roca, które położone jest na wysokim, pięćdziesięcio metrowym bazaltowym klifie. Tam udamy się, na krótki dwu godzinny trekking przez las do kościółka Mare de Deu de la Devesa, z którego rozpościera się przepiękny widok na park krajobrazowy Garrotxa i okoliczne wzgórza. Będziemy też mieli okazję napić się piwa w małym, lokalnym browarze rzemieślniczym Pochs. W mieście Olot wejdziemy na punkt widokowy, z którego będziemy mieli możliwość zobaczyć piękną panoramę Pirenejów.

Dzień 3 W cieniu wulkanów

Rano odwiedzimy urokliwe, pocztówkowe miasteczko Santa Pau, wypijemy poranną kawę przy Placu de la Arqueria w samym sercu starego miasta. Potem rozpoczniemy nasz tramping po krainie wygasłych wulkanów - Parku Narodowym Garrotxa, w którym znaleźć można jadalne kasztany oraz matrono (owoce drzewa truskawkowego). Odwiedzimy dwa kratery dawnych wulkanów: Volca del Croscat oraz Santa Margarida. Gmina Santa Pau słynie z wielu regionalnych produktów gastronomicznych, najsłynniejszym z nich jest występujący tylko tutaj, lokalny autochtoniczny gatunek fasoli. Inne lokalne specjały to deser Farinetes de Fajol oraz jogurt La Fageda.

Dzień 4 Trekking szlakiem GR11 do Port de la Selva

W godzinach porannych jedziemy do Figures, gdzie czeka nas spacer po starówce i kulinarna uczta w jednej z klimatycznych restauracji znajdujących się w starej części miasta. Następnie przemieszczamy się do miejscowości Llanca i rozpoczynamy trekking szlakiem GR11, który uważany jest, za jeden z najpiękniejszych w całej Hiszpanii. Dotrzemy do klasztoru Sant Pere de Rodes, z którego rozpościera się piękny widok na białe miasteczka wybrzeża Costa Brava. Następnie docieramy do Port de la Selva, gdzie będziemy mogli spróbować specjałów lokalnej kuchni i poczuć atmosferę życia nocnego w nadbrzeżnych knajpkach i barach.

Dzień 5 Eksploracja półwyspu Cap de Creus

Rano rozpoczynamy trekking i eksplorację dziewiczego i niezurbanizowanego półwyspu Cap de Creus. Wyruszamy z Port de la Selva, po drodze podziwiać będziemy urokliwe trudnodostępne zatoki wraz z pięknymi nieuczęszczanymi plażami. Odwiedzimy park krajobrazowy Tudela, który cechuje się niezapomnianymi widokami i obfituję w wiele interesujących formacji skalnych przypominających swoim kształtem dzikie zwierzęta. Docieramy do latarni morskiej, która jest najbardziej na wschód wysuniętym punktem Hiszpanii. Następnie czeka nas niezapomniany rejs pontonem do Port Ligat. Godziny wieczorne spędzimy w Cadaques, które było kiedyś niewielką rybacką wioską, o czym świadczyć może karta dań w niejednej lokalnej restauracji.

Dzień 6 Odpoczynek i relaks w białym miasteczku Cadaques

Dzień przeznaczony na relaks i wypoczynek. Rozpoczniemy od niewielkiego Port Ligat, chętni będą mogli zwiedzić dom, w którym mieszkał Salvador Dali. Następnie przespacerujemy się urokliwymi wąskimi uliczkami białego miasteczka Cadaques, w którym zobaczyć można liczne łódki rybackiej ułożone w zatoce, podkreślające charakter tego miejsca. Chętni będą mogli wybrać się na dwugodzinny spacer, w kierunku latarni morskiej, z której rozpościera się urzekający widok na miasto i zatokę wraz z zacumowanymi łódkami. O godzinie 15:00 jedziemy do Figures, gdzie uczestnicy będą mieli czas wolny. W godzinach wieczornych docieramy do L’Escali, przespacerujemy się promenadą oraz nabrzeżem w kierunku przepięknej zatoki Montgo, z piękną piaszczystą plażą, gdzie zostaniemy na noc.

Dzień 7 Trekking szlakiem GR92 z widokiem na wyspy Medes  

W godzinach porannych rozpoczynamy tramping i eksplorację „szorstkiego wybrzeża” (jak potocznie tłumaczyć można Costa Brava). Zobaczymy małe, dzikie plaże wciśnięte w przepiękne zatoki, do których miejscowi najczęściej docierają tylko motorówkami lub łodziami. Podziwiać będziemy ogromne majestatyczne klify, a kulminacją dnia będzie niezapomniany widok wysp Medes, obserwowanych z urwiska. W miasteczku L’Estartit czeka nas krótki relaks na piaszczystej plaży, następnie udajemy się do Girony, gdzie poczuć można prawdziwie katalońską atmosferę tego miejsca, a sprzyjają temu liczne place, restauracje oraz miejscowe lokalne knajpki.

Dzień 8 Spacer uliczkami Girony  

Girona była scenerią znanego filmu „Pachnidło”, dlatego spacer po jej wąskich, klimatycznych, średniowiecznych uliczkach starego miasta jest tak intrygujący. Nie brakuje też innych interesujących zabytków takich jak łaźnie arabskie czy romańskie kościoły i kaplice. Centralnym punktem jest monumentalna katedra Świętej Marii. Wielu uważa, że to właśnie stolica prowincji jest najbardziej katalońska, ze wszystkich miast regionu. Ogromne wrażenie robią też kolorowe domy nad rzeką Onyar. Po południu uczestnicy będą mieli czas wolny, o godzinie 15:00 odjeżdżamy na lotnisko.

Wyjazd dla osób aktywnych, preferujących biwakowanie w namiotach oraz lubiących wędrówki z plecakiem po rzadziej odwiedzanych szlakach trekkingowych Katalonii, przygotowanych kondycyjnie do 5-6 godzinnego marszu w ciągu dnia.

Warunki

Cena obejmuje:
• Transport publiczny (autokary, kolej)
• Zakwaterowanie: 5 noclegów na polach namiotowych,
  (zapewniamy komfortowe i profesjonalne namioty)
  oraz 2 noclegi w hotelach
• Opiekę polskiego przewodnika
• Ubezpieczenie: KL, NW, BP
• Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 10 PLN

Cena nie obejmuje:
• Biletu lotniczego
• Wyżywienia (ok. 15-30 EUR/dzień)
• Biletów wstępu, opłat klimatycznych, zwyczajowych napiwków - ok. 30-60 EUR

TERMIN:
29 kwietnia 2018 - 6 maja 2018
16 - 23 września 2018
ILOŚĆ: 8 Dni
CENA: 2490 PLN + bilet lotniczy (od 99 PLN do 699 PLN)

Liczba uczestników: 4 – 8 osób
Zaliczka przy zgłoszeniu: 1000 PLN

ABY OTRZYMAĆ WIĘCEJ INFORMACJI SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI:

info@eskapadatravel.pl

http://www.facebook.com/eskapadatravel