La Palma - Tylko dla Los Muchachos

TERMIN:
5 września - 19 września 2018
10 październik - 24 październik
ILOŚĆ: 14 Dni

CENA: 3490 PLN + bilet lotniczy (od 299 zł do 1199 zł)

• Wyjazd dla osób aktywnych, preferujących noclegi w namiotach i biwakowanie w terenie. Amatorów trekkingu i sportów outdoorowych lubiących wędrówki z plecakiem po rzadziej odwiedzanych szlakach trampingowych La Palmy.
• Wejdziemy na najwyższy szczyt wyspy Roque de los Muchachos – 2426 m. oraz spędzimy noc w schronisku górskim Punta de los Roques.
• Będziemy w zielonym kotle La Palmy, rezerwacie biosfery Los Tilos (UNESCO), obfitującym w przepiękne lasy wawrzynowe.
• Spędzimy trzy dni w zjawiskowej Caldera de Taburiente, do której prowadzi jeden  z najpiękniejszych wąwozów świata - Barranco de las Angustias.
• Czeka nas całodzienny trekking szlakiem wulkanów poprzez lasy sosnowe. Wejdziemy m.in. na wulkan San Antonio oraz Teneguia.
• Będziemy podziwiać i eksplorować zjawiskową przyrodę nabrzeża w okolicach Garafia Santa Domingo i Puntagorda; obfitującą w czarne, wulkaniczne plaże oraz wspaniałe, olbrzymie Draceny (Smocze Drzewa).

La Palma – dzika i zjawiskowa. Jedna z najmniej komercyjnych Wysp kanaryjskich. Nie na darmo wyspa ta nazywana jest „La Isla Verde”, czyli: Zielona Wyspa. Różnorodność bujnej, endemicznej przyrody jest zachwycająca. Wulkaniczne góry w kolorach bazaltu, złota i brązu. Wawrzynowe lasy w Los Tilos, który został ogłoszony Rezerwatem Biosfery przez UNESCO w 2002r., wspaniałe lasy sosnowe w południowej części wyspy oraz w Parku Narodowym Caldera de Taburiente, który zachwyca swą dziewiczą przyrodą, nietkniętą ręką człowieka. Na nabrzeżu lśnią w słońcu czarne, wulkaniczne plaże, naturalne baseny skalne otoczone klifami oraz domy miejscowych rybaków wykute w skalnych jaskiniach. Wszechobecne plantacje bananowców oraz małe, senne miasteczka gdzie miejscowi żyją swoim rytmem. W lokalnych sklepikach można kupić ceramikę, koronki, hafty oraz kanaryjskie cygara. Najsłynniejsze regionalne potrawy to: churros de pescado – ryba w cieście, sopa de garbanzos – zupa z ciecierzycy, queso blanco – wędzony kozi ser czy typowo kanaryjskie papas arrugadas – małe ziemniaczki jedzone ze skórką.

27_1jpg

Program

Dzień 1

Przelot z Warszawy na Teneryfę. Z lotniska udajemy się pieszo do miejscowości El Medano uwielbianej przez kitesurferów, ze względu na sprzyjające wiatry (spokojny tramping, który zajmie nam około dwóch godzin). Po drodze odwiedzimy jaskinię del Santo Hermano Pedro, w której znajduje się kaplica. Jest to jedno z wielu miejsc kultu świętego Piotr od św. Józefa de Betancur. W trakcie naszego spaceru będziemy mogli podziwiać startujące samoloty na tle wzgórza Montana Roja. Po dotarciu na pole kempingowe udamy się do miasteczka aby zakończyć dzień oglądając zachód słońca.

Dzień 2 W cieniu Montana Roja

W godzinach porannych wykąpiemy się w morzu na Playa de La Tejita, potem wejdziemy na wzgórze Montana Roja, z którego rozciąga się wspaniały widok na całą okolicęi przespacerujemy się w okolicach nabrzeża. W godzinach popołudniowych pojedziemy do Los Cristianos, wejdziemy na punkt widokowy Montana Chayofita, a potem każdy będzie miał czas wolny dla siebie. Będzie go można spędzić na plaży, w którejś z lokalnych knajpek lub spacerując po mieście. O 19:00 odpływamy promem do Santa Cruz de La Palma. Dla chętnych wieczorny spacer po mieście.

Dzień 3 Na szczycie wulkanów San Antonio i Teneguia

Około godziny 10:00 jedziemy do miasteczka Fuencaliente. Tam wejdziemy na wulkany San Antonio i Teneguia, które otoczone są polami lawy pochodzącej z erupcji tego ostatniego w 1971 r.. Potem udamy się do latarni morskiej i miejscowych salin, które znajdują się na nabrzeżu. Zajmują one około 35 tyś m2 powierzchni, produkcja jest całkowicie ekologiczna, oparta na pracy ręcznej. Wytwarzana tutaj sól jest bardzo wysokiej jakości, obfitującej w mikroelementy. Saliny stanowią przystanek dla wielu gatunków ptaków wędrownych. Następnie zrobimy sobie spacer na Playa Nueva, gdzie zażyjemy morskiej kąpieli i odrobiny relaksu. Wieczorem wrócimy do miasteczka. Trekking trwał będzie około 4-5h. Dystans do przejścia, to około 10 km. Podejścia 650 m., zejścia 650 m.

Dzień 4 GR 131, trekking szlakiem wulkanów

We wczesnych godzinach porannych rozpoczynamy pierwszy etap naszego trzydniowego trekkingu szlakiem GR 131, którego celem jest wejście na szczyt Roque de los Muchachos. Udamy się do kempingu Refugio de Pilar, do którego dotrzemy maszerując tzw. „szlakiem wulkanów”. Znajduje się on w samym sercu Parku Przyrody Cumbre Vieja. W nim można podziwiać począwszy od prehistorycznych wylewów wulkanicznych po te najnowsze, istniejące od erupcji wulkanu Teneguía. Las sosnowy jaki porasta większą część parku kontrastuje z ciemnym kolorem ziemi tworząc niezwykłej urody krajobraz. Trekking trwał będzie około 8-9h. Dystans do przejścia, to około 19 km. Podejścia 1250 m., zejścia 450 m.

Dzień 5 GR 131, w drodze do Refugio Punta de los Roques

We wczesnych godzinach porannych rozpoczniemy dalszy ciąg naszej wędrówki szlakiem GR 131. Po opuszczeniu Refugio de Pilar udamy się do górskiego schroniska Punta de los Roques. Podczas wędrówki, przy dobrej widoczności będziemy mogli obserwować okoliczne wyspy oraz nabrzeże. Zwieńczeniem dnia będzie zjawiskowy zachód słońca, który obserwować będziemy z punktu widokowego znajdującego się nieopodal schroniska. Tam też spędzimy noc. W schronisku lub namiotach, jeżeli wszystkie miejsca noclegowe byłyby zajęte. W Punta de los Roques nie ma możliwości rezerwacji miejsc. Kto przychodzi wcześniej, ten zajmuje miejsca noclegowe. Trekking trwał będzie około 5-6h. Dystans do przejścia, to około 12 km. Podejścia 550 m., zejścia 120 m.

Dzień 6 Na szczycie Roque de los Muchachos

W godzinach porannych wyruszamy aby wejść na najwyższy szczyt La Palmy - Roque de los Muchachos – 2426 m. Po drodze miniemy szczyt Pico de La Cruz oraz Mirador de los Andenes. Od tego momentu zaczyna się widowiskowy szlak górski, który prowadzi po krawędzi kaldery de Taburiente, do której wnętrza możemy zajrzeć z kilku punktów widokowych umiejscowionych na trasie naszej wędrówki. Kaldera ma ponad kilometr głębokości i pokryta jest drzewami oraz wulkanicznymi skałami o fantazyjnych kształtach, w kolorze bazaltu, złota i brązu. Z punktu widokowego znajdującego się na szczycie, przy bezchmurnej aurze zobaczyć można sąsiednie wyspy (Teneryfę oraz La Gomere i El Hierro). Ze względu na wspaniałą przejrzystość nieba, niedaleko szczytu znajduje się kilka obserwatoriów astronomicznych. W godzinach wieczornych docieramy do miasteczka Puntagorda, następnie udajemy się na pole kempingowe. Trekking trwał będzie około 4-5h. Dystans do przejścia, to około 14 km. Podejścia 390 m., zejścia 90 m.

Dzień 7 Wypoczynek i relaks w okolicach nabrzeża

Dzień przeznaczony na relaks i odpoczynek. W godzinach rannych pojedziemy do miasteczka Santo Domingo, gdzie czeka nas urokliwy tramping do nabrzeża gdzie znajdują się rybackie domostwa wykute w skalnych jaskiniach. Chętni będą mogli wykąpać się w basenie skalnym uformowanym przez naturę. Następnie czeka nas krótki spacer do jaskini Cueva de Agua. Potem przespacerujemy się na czarną, niedużą wulkaniczną plaże Playa del Callejoncito, która znajduje się w niewielkiej zatoczce otoczonej klifami. Po południu powrót do Puntagorda i czas wolny. Łączny dystans do przejścia, to około 9 km. Podejścia 290 m., zejścia 290 m.

Dzień 8 W rezerwacie przyrody Especial de Guelguén

W godzinach porannych pojedziemy do Santo Domingo i rozpoczniemy trekking nabrzeżem, do małego miasteczka El Tablado. Ten odcinek szlaku GR 130 uznawany jest za najbardziej interesujący i obfitujący w najdziksze okazy przyrody występujące na terenie Rezerwatu Przyrody Especial de Guelguén. Na nabrzeżnych skarpach i wśród wiecznie zielonych wąwozów napotkać można wiele gatunków rzadkich endemicznych roślin oraz ptaków zagrożonych wyginięciem. Trekking trwał będzie około 6-7h. Dystans do przejścia, to około 14 km. Podejścia 280 m., zejścia 550 m.

Dzień 9 Na szlaku Smoczych Drzew

Dzień przeznaczony na relaks i odpoczynek. Udamy się na tramping w kierunku nabrzeża, najpierw mijając małą wieś Las Tricias, a następnie dotrzemy do „Smoczych Drzew”- Dracen Olbrzymich. Potem zejdziemy do małej, kameralnej zatoczki Lomada Grande otoczonej klifami, gdzie zaznamy kąpieli w naturalnych basenach skalnych. Po południu czas wolny w Puntagorda. Łączny dystans do przejścia, to około 9 km. Podejścia 290 m., zejścia 750 m.

Dzień 10 W sercu kaldery de Taburiente

W godzinach porannych jedziemy do Los Lanos, a następnie udajemy się na trzydniowy biwak do serca Caldera de Taburiente. Nasz trekking prowadził będzie przez jeden z najpiękniejszych wąwozów świata - Barranco de las Angustias. Po drodze obejrzymy nieduży, ukryty pomiędzy skałami, zjawiskowy wodospad Cascada de los Colores, który oczarowuje bujną kolorystyką skał. W godzinach popołudniowych dotrzemy do kempingu, który znajduje się w samym centrum Parku Narodowego; w otoczeniu skał, drzew oraz bujnej roślinności. Tuż obok przepływa strumyk, w którym chętni będą mogli rozkoszować się orzeźwiającą kąpielą. Trekking trwał będzie około 6-7h. Dystans do przejścia, to około 11 km. Podejścia 590 m., zejścia 290 m.

Dzień 11 Trekking na Hoyo Verde

Widowiskowość Caldery de Taburiente jest oszałamiająca. Jest to szczelina o średnicy ośmiu kilometrów i sięgającej nawet do półtorej kilometra głębokości, pokrytej lasami sosny kanaryjskiej i poprzecinanej głębokimi wąwozami. W godzinach porannych wyruszymy na trekking do punktu widokowego Hoyo Verde, z którego rozpościera się widowiskowy widok na cały wąwóz. Potem czeka nas krótki spacer do alei kanaryjskich sosen olbrzymich. Trekking trwał będzie około 4-5h. Dystans do przejścia, to około 8 km. Podejścia 440 m., zejścia 440 m.

Dzień 12 W kierunku Los Brecitos i Los Llanos

W godzinach porannych wyruszamy w kierunku punktu widokowego Los Brecitos, z którego rozciąga się wspaniały widok na kalderę. Potem schodzimy do wąwozu Barranco de las Angustias, aby następnie dotrzeć do miasta Los Llanos, skąd przejedziemy do Santa Cruz de La Palma, która cieszy się opinią najładniejszej stolicy Wysp Kanaryjskich. Stare miasto obfituje w liczne budynki z okresu kolonialnego, domy o tradycyjnej architekturze z charakterystycznymi, drewnianymi balkonami. Trekking trwał będzie około 5-6h. Dystans do przejścia, to około 15 km. Podejścia 310 m., zejścia 890 m.

Dzień 13 Los Tilos, trekking do źródeł Marcos i Cordero

W godzinach porannych wyruszamy do miasteczka Los Sausec skąd udamy się na trekking do zjawiskowego Los Tilos. Wielki wąwóz pokryty lasami wawrzynowymi przypominającymi nieco dżunglę. Nie na wyrost często nazywa się go „zielonym kotłem”. Cały teren w 2002 r. został ogłoszony rezerwatem biosfery przez UNESCO. Po drodze jest kilkanaście wąskich tuneli wykutych w skałach, wewnątrz których płynie kanał irygacyjny. Szlak prowadzi do źródeł Marcos i Cordero. Trekking trwał będzie około 5-6h. Dystans do przejścia, to około 16 km. Podejścia
90 m., zejścia 840 m.

Dzień 14

Wcześnie rano, o godzinie 5:30 odpływamy do Los Cristianos, po porannej kawie i śniadaniu udajemy się na lotnisko, skąd wylatujemy do Warszawy.


Wyjazd dla osób aktywnych, lubiących wędrówki z plecakiem po rzadziej odwiedzanych szlakach trekkingowych La Palmy, przygotowanych kondycyjnie do 7-8 godzinnego marszu w ciągu dnia. Jest to wyjazd dla osób lubiących biwakowanie w terenie i spanie w namiotach. Podczas trzydniowego podejścia na Roque de los Muchachos oraz podczas trzydniowej wizyty w Caldera De Taburiente, zaopatrujemy się w prowiant na trzy dni. Na niektórych kempingach są prysznice, czasami występują problemy z ciepłą wodą. Na kempingu w kalderze Taburiente brak natrysków, są tylko łazienki z toaletami. W schronisku górskim jest tylko kran z wodą.


Cena obejmuje:
• Transport publiczny (autokary, taxi)
• Zakwaterowanie: 8 noclegów w namiotach na polach kempingowych (zapewniamy komfortowe i profesjonalne namioty) 1 nocleg w schronisku górskim oraz 4 noclegi w pensjonatach.
• Opiekę polskiego przewodnika
• Ubezpieczenie: KL, NW, BP

• Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 13 PLN

Cena nie obejmuje:
• Biletu lotniczego (od 299 zł do 1199 zł)
• Wyżywienia (ok. 10-20 EUR/dzień)

TERMIN:
5 września - 19 września 2018

10 październik - 24 październik
ILOŚĆ: 14 Dni
CENA: 3490 PLN + bilet lotniczy (od 299 zł do 1199 zł)

Liczba uczestników: 4 – 8 osób
Zaliczka przy zgłoszeniu: 1000 PLN

ABY OTRZYMAĆ WIĘCEJ INFORMACJI SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI:

 info@eskapadatravel.pl
http://www.facebook.com/eskapadatravel